2010 MV Agusta F4 1000 R gallery
2010 MV Agusta F4 1000 R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.30 ccm (65.80 cubic inches) | Power: | 186 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 55.0 mm (3.1 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.5 kg (424.4 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gray/red, black, gray |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Peugeot Satelis 125 Compressor
- 2010 Peugeot Satelis 125 RS
- 2010 Peugeot Satelis 250
- 2010 Peugeot Satelis 400
- 2010 Peugeot Satelis 500
- 2010 Peugeot Satelis 500 RS
- 2010 Peugeot Satelis RS 250
- 2010 Peugeot Satelis WhiteSat 125 Compressor
- 2010 Peugeot Snake Furious
- 2010 Peugeot Snake Naked
- 2010 Peugeot Speedfight 3
- 2010 Peugeot Speedfight 3 RS
- 2010 Peugeot Sum Up
- 2010 Peugeot TKR
- 2010 Peugeot TKR 12
- 2010 Peugeot TKR Furious
- 2010 Peugeot Tweet 125
- 2010 Peugeot Tweet 50
- 2010 Peugeot V-Clic 50
- 2010 Peugeot Vivacity 4T

