2010 Derbi Atlantis City 50 2T gallery
2010 Derbi Atlantis City 50 2T
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.38 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 86.0 kg (189.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.10 litres (1.88 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, blue, white, yellow |
News
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Husqvarna SM 510 R
- 2010 Husqvarna SM 530 RR
- 2010 Husqvarna SM 610 ie
- 2010 Husqvarna SM 630
- 2010 Husqvarna TC 250
- 2010 Husqvarna TC 450
- 2010 Husqvarna TE 250
- 2010 Husqvarna TE 310
- 2010 Husqvarna TE 450
- 2010 Husqvarna TE 510
- 2010 Husqvarna TE 610ie
- 2010 Husqvarna TE 630
- 2010 Husqvarna WR 125
- 2010 Husqvarna WR 250
- 2010 Husqvarna WR 300
- 2010 Husqvarna WRE 125
- 2010 Hyosung GT 250
- 2010 Hyosung GT 250 R
- 2010 Hyosung GT 650
- 2010 Hyosung GT 650 R
