2010 Derbi Atlantis 50 4T gallery
2010 Derbi Atlantis 50 4T
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.8 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 93.0 kg (205.0 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.10 litres (1.88 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, black, blue, yellow |
News
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Vyrus 984
- 2010 Vyrus 985
- 2010 Wakan 100 Roadster
- 2010 Wakan Track Racer
- 2010 West Coast Choppers CFL
- 2010 West Coast Choppers CFL II
- 2010 West Coast Choppers Dominator
- 2010 West Coast Choppers El Diablo Rigid
- 2010 West Coast Choppers El Diablo Sturgis Special
- 2010 West Coast Choppers El Diablo Swingarm
- 2010 Xingyue XY 250GY Dirt Bike
- 2010 Xingyue XY 400
- 2010 Xingyue XY 400 GY Speed Bike
- 2010 Xingyue XY 400Y-2 Dirt Bike
- 2010 Xingyue XY150
- 2010 Xispa 25.com
- 2010 Xispa Chrono 125.com
- 2010 Xispa EnduCross 50
- 2010 Xispa EnduCross 50x4T
- 2010 Xispa R125

