2010 DB Motors Pirat Air gallery
2010 DB Motors Pirat Air
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | 11 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.7 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 14.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 44.0 kg (97.0 pounds) |
| Seat height: | 690 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 957 mm (37.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Single disc. Hydr. master cylinder and calliper |
| Rear brakes: | Single disc. Hydr. master cylinder and caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.20 litres (1.11 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black/blue/red/white |
News
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50►
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Moto Guzzi V7 Classic
- 2010 Moto Morini 1200 Sport
- 2010 Moto Morini 9 1/2
- 2010 Moto Morini Corsaro 1200
- 2010 Moto Morini Corsaro 1200 Veloce
- 2010 Moto Morini Corsaro Avio
- 2010 Moto Morini Granpasso H83
- 2010 Moto Morini Scrambler
- 2010 Motobi Zanzani 250 6 Tiranti
- 2010 MotoCzysz C1 990
- 2010 Motom Dolcevita 125
- 2010 Motom TranCity 125
- 2010 Motorhispania Black Line SM 50
- 2010 Motorhispania Duna Dual Plus Trail
- 2010 Motorhispania Duna Hard Road Enduro
- 2010 Motorhispania Duna Sports City Supermotard
- 2010 Motorhispania Furia Max
- 2010 Motorhispania Furia Max 49 SM
- 2010 Motorhispania KN1 125
- 2010 Motorhispania MH7 125 Naked

