2010 Malaguti Blog 125 i.e. gallery
2010 Malaguti Blog 125 i.e.
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 11,96 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 138.0 kg (304.2 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White ivory, Silver, Titanium, |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2010 Yamaha FZ6
- 2010 Yamaha FZ6R
- 2010 Yamaha FZ8
- 2010 Yamaha Giggle
- 2010 Yamaha Jog R
- 2010 Yamaha Jog RR
- 2010 Yamaha Majesty
- 2010 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2010 Yamaha Neos
- 2010 Yamaha Neos 4 Stroke
- 2010 Yamaha PW50
- 2010 Yamaha Road Star S
- 2010 Yamaha Road Star Silverado
- 2010 Yamaha Road Star Silverado S
- 2010 Yamaha Royal Star Venture S
- 2010 Yamaha Slider Naked
- 2010 Yamaha Star Raider
- 2010 Yamaha Star Raider S
- 2010 Yamaha Star Roadliner S

