2010 Malaguti Centro 125 i.e. gallery
2010 Malaguti Centro 125 i.e.
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 13,5 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 52.4 x 57.8 mm (2.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 124.0 kg (273.4 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.20 litres (2.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, Silver, Titanium, |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Giantco Warrior 125
- 2010 Gilera Fuoco 500ie
- 2010 Gilera GP 800
- 2010 Gilera Nexus 300
- 2010 Gilera Runner 50 SP Simoncelli
- 2010 Gilera Runner SP 50
- 2010 Gilera Runner ST 125
- 2010 Gilera Runner ST 200
- 2010 Govecs SC 1.4
- 2010 Govecs SR 1.2
- 2010 GreenTrans Ema98
- 2010 Harley-Davidson FLHR Road King
- 2010 Harley-Davidson FLHRC Road King Classic
- 2010 Harley-Davidson FLHT Electra Glide Standard
- 2010 Harley-Davidson FLHTC Electra Glide Classic
- 2010 Harley-Davidson FLHTCU Ultra Classic Electra Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE CVO Ultra Classic Electra Glide Black
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUSE5 CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2010 Harley-Davidson FLHTCUTG Tri Glide Ultra Classic
- 2010 Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited

