2010 Xmotos XTR 250W gallery
2010 Xmotos XTR 250W
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.40 ccm (15.22 cubic inches) | Power: | 16,76 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 70.0 x 64.8 mm (2.8 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 950 mm (37.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,470 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/100-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, Orange, Red, Black |
News
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas►
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Chang-Jiang Dong Tian 750
- 2010 Cheetah Trike Chopper
- 2010 Cobra CX50 JR
- 2010 Cobra CX50 SR The King
- 2010 Cobra CX65
- 2010 Confederate F131 Hellcat Combat
- 2010 Confederate P120 Fighter Combat
- 2010 Confederate Wraith
- 2010 Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8
- 2010 Cosmos Muscle Bikes 4RWF V8
- 2010 CPI GTR 50
- 2010 CPI Oliver City
- 2010 CPI Oliver Sport
- 2010 CR&S DUU
- 2010 CR&S VUN Depowered Road
- 2010 CR&S VUN Standard Road
- 2010 CR&S VUN Standard Track PPP
- 2010 CR&S VUN Track Evoluzion
- 2010 CSR Cruiser
- 2010 CSR Custom 250 Aut V3

