2010 UM Matrix II 125 gallery
2010 UM Matrix II 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.50 ccm (7.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.0 kg (222.7 pounds) |
| Seat height: | 889 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,351 mm (53.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, Blue, Red, Silver |
News
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably►
Read more...
-
The new sport choice Jianshe Cub JS125-G
2015-03-23 15:48:22
The splendid bike was first manufactured by Chinese Jianshe in the year 2008. This bike has a power of 9bhp. The Jianshe Cub JS125-G has a manual 4 speed transmission and is categorized under sports bikes. The body...
Read more...
-
Chang-Jiang CJ750 M1M still being alive
2015-03-18 22:29:21
The Chinese Chang-Jiang CJ750 M1M is a motorcycle made and introduced by the China Nanchang Aircraft Manufacturing Company in 1950. The motorcycle made its name famous in many of the countries because of its look and features. It...
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 CCM FT710
- 2010 CCM R35
- 2010 CCM RL125
- 2010 CCM SM125
- 2010 CCM SR40
- 2010 CCM TL125
- 2010 CCM X-TR250
- 2010 CF Moto CF 150
- 2010 CF Moto E-Charm 125
- 2010 CF Moto E-Charm 150
- 2010 CF Moto Fashion
- 2010 CF Moto Glory 125
- 2010 CF Moto Glory 150
- 2010 CF Moto Jet Max
- 2010 CF Moto V3 Sport
- 2010 CF Moto V5 Sport Cruiser
- 2010 CH Racing CH 501 Basic
- 2010 CH Racing CH 508 Senior
- 2010 CH Racing CH 509 Pro Senior
- 2010 CH Racing CH 510 Basic Big Wheels

