2010 CF Moto V3 Sport gallery
2010 CF Moto V3 Sport
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 244.00 ccm (14.89 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.8 kg (392.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,473 mm (58.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.11 litres (3.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Blue, Pearl White, Black, Light yellow |
News
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would►
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
-
Yiben 139QBT-15: for active riders only!
2015-03-27 15:17:16
The world-known manufacturer of scooters Yiben is a modern, huge company equipped with the latest technology and focused on the production of classic versions and the latest models of top class, like electric scooters and its hybrid versions.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Saxon Firestorm
- 2010 Saxon Griffin
- 2010 Saxon Hotrod Sceptre
- 2010 Saxon Reaper
- 2010 Saxon Villain
- 2010 Saxon Warlord
- 2010 Saxon Whip
- 2010 Schwinn Hope 150
- 2010 Schwinn Hope 50
- 2010 Schwinn Laguna 50
- 2010 Schwinn Newport 150
- 2010 Schwinn Newport 50
- 2010 Schwinn Valo 150
- 2010 Schwinn Valo 50
- 2010 Scorpa SR 125-2T
- 2010 Scorpa SR 125-2T Long Ride
- 2010 Scorpa SR-250 2T
- 2010 Scorpa SR-250-2T Long Ride
- 2010 Scorpa SY-125FR
- 2010 Scorpa SY-125FR Long Ride

