2006 CF Moto V3 gallery
2006 CF Moto V3
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15.26 cubic inches) | Power: | 18 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 177.8 kg (392.0 pounds) |
| Seat height: | 686 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,473 mm (58.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Rear brakes: | Single disc. Disc Hand Control |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.11 litres (3.20 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, Blue, White, Silver White, Black |
News
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would►
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Yamaha Jog RR
- 2006 Yamaha Majesty 180
- 2006 Yamaha Majesty 400
- 2006 Yamaha Midnight Warrior
- 2006 Yamaha MT-01
- 2006 Yamaha MT-03
- 2006 Yamaha Neos
- 2006 Yamaha PW50
- 2006 Yamaha PW80
- 2006 Yamaha Road Star
- 2006 Yamaha Road Star Midnight
- 2006 Yamaha Road Star Midnight Silverado
- 2006 Yamaha Road Star Silverado
- 2006 Yamaha Roadliner
- 2006 Yamaha Roadliner Midnight
- 2006 Yamaha Roadliner S
- 2006 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2006 Yamaha Royal Star Venture
- 2006 Yamaha RZ 50
- 2006 Yamaha Slider Naked

