2006 Suzuki GSX-R 600 20th Anniversary gallery
2006 Suzuki GSX-R 600 20th Anniversary
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36.55 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 42.5 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 163.0 kg (359.4 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Color options: | 20th Anniversary Blue/White |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Atk NX 250: A Time Tested Bike
2015-03-18 17:06:47
The ATK NX 250 is a popular vintage bike. It has started production on 1987 and originals have been a scarce find which makes it a whole lot more expensive than recently built ones. Nevertheless, collectors still consider...
Read more...
-
Lauge Jensen 1800, a pipe dream of every rider
2015-03-23 18:00:33
It is a bike that is a real golden dream without waxing too poetic. Lauge Jensen 1800 was a dream machine which was designed by Uffe Lauge Jensen. He drew the parts or built the parts that are...
Read more...
-
Sports Race Is Easier With Malanca 125 E 2 C Sport
2015-03-24 02:01:51
The Malanca 125 E 2C Sport was first released in 1980 and has long been collecting loyal fans since then. It is a sports bike and as one, it is constructed for suitability in increased speed, acceleration, braking...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Honda VT750C4 Shadow
- 2006 Honda VTR1000F FireStorm
- 2006 Honda VTR1000SP-2
- 2006 Honda VTX1300
- 2006 Honda VTX1300R
- 2006 Honda VTX1300S
- 2006 Honda VTX1800 Performance Cruiser
- 2006 Honda VTX1800 Retro Cruiser
- 2006 Honda VTX1800 Sport Cruiser
- 2006 Honda VTX1800Classic Style
- 2006 Honda VTX1800Neo Retro
- 2006 Honda VTX1800S Classic Cruiser
- 2006 Honda XL1000V Varadero
- 2006 Honda XL650L Transalp
- 2006 Honda XR125L
- 2006 Honda XR50 Motard
- 2006 Honda XR650L
- 2006 Honda XR650R
- 2006 Honda Zoomer
- 2006 Husaberg FE 450 E

