2010 Neander Turbo Diesel gallery
2010 Neander Turbo Diesel
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1400.00 ccm (85.43 cubic inches) | Power: | 112 |
| Engine type: | Diesel | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 108.0 x 76.0 mm (4.3 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 295.0 kg (650.4 pounds) |
| Seat height: | 650 mm (25.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,920 mm (75.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 260/40-18 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo, 6-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo, 6-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white |
News
-
Some special traits of Neander Turbo Diesel 1400
2015-03-30 16:07:18
The Neander Turbo Diesel 1400 is a bike from 2012. It is a custom cruiser that is incredibly light for a larger bike.
The Neander Turbo Diesel 1400 has a four-stroke, twin cylinder Diesel engine. It has►
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2010 Boss Hoss BHC-9 LS3 Trike
- 2010 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
- 2010 Bourget Citizen Soldier III
- 2010 Bourget Fat Daddy Super Stretch
- 2010 Bourget Phyton 330 Super Stretch
- 2010 Bourget Shredder
- 2010 Brammo Enertia
- 2010 Brudeli 654L
- 2010 BucciMoto BR1-F4 Cross
- 2010 BucciMoto BR1-F4 Motard
- 2010 Buell 1125CR Cafe Racer
- 2010 Buell 1125R
- 2010 Buell Blast
- 2010 Buell XB12R Firebolt
- 2010 Buell XB12Scg Lightning
- 2010 Buell XB12Ss Lightning Long
- 2010 Buell XB12SX Lightning City X
- 2010 Buell XB12X Ulysses
- 2010 Buell XB12XP Police

