2001 Kawasaki ZR-7 gallery
2001 Kawasaki ZR-7
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 739.00 ccm (45.09 cubic inches) | Power: | 76 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 66.0 x 54.0 mm (2.6 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (451.9 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 ATK 605 Enduro
- 2001 Benelli Tornado 900
- 2001 Beta Alp 125
- 2001 Beta Euro 350
- 2001 Bimota BB 1
- 2001 Bimota DB 4 i.e.
- 2001 Bimota DB 4 i.e. HF
- 2001 Bimota SB6R
- 2001 Bimota SB8R
- 2001 Bimota SB8R Special
- 2001 Bimota YB11
- 2001 BMW C1
- 2001 BMW C1 200
- 2001 BMW F650GS
- 2001 BMW F650GS Dakar
- 2001 BMW K1200LT
- 2001 BMW K1200RS
- 2001 BMW R1100R
- 2001 BMW R1100RS
- 2001 BMW R1100RT

