2001 Husaberg FS 650 E Supermoto gallery
2001 Husaberg FS 650 E Supermoto
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 900 mm (35.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Kawasaki Ninja 400R Special Edition
-
Kawasaki Ninja ZX-6R636 Performance
-
Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer
Other motorcycles in 2001
- 2001 MZ Baghira Black Panther
- 2001 MZ Baghira Forest
- 2001 MZ Baghira Street Moto
- 2001 MZ Mastiff
- 2001 MZ RT 125
- 2001 MZ Skorpion Tour
- 2001 MZ Skorpion Traveller
- 2001 MZ SM 125
- 2001 MZ SX 125
- 2001 Norton C 652 Combat
- 2001 Piaggio X9 500
- 2001 Sachs Roadster 125 V2
- 2001 Sachs Roadster 650
- 2001 Sachs Roadster 800
- 2001 Sachs XTC 125
- 2001 Sachs ZX 125
- 2001 Sachs ZZ 125
- 2001 Sherco Trial 2.9
- 2001 Starway/Chu Lan CL 125-3A
- 2001 Starway/Chu Lan CL 250

