2001 Enfield Taurus Diesel gallery
2001 Enfield Taurus Diesel
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 325.00 ccm (19.83 cubic inches) | Power: | 6,5 |
| Engine type: | Diesel | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 78.0 x 68.0 mm (3.1 x 2.7 inches) | Gearbox: | 4-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,375 mm (54.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Expanding brake |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.50 litres (3.83 gallons) |
News
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is►
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
-
Trial with the HM Cota 4RT
2015-03-21 17:16:56
One need not be excellent biker to ride the trial bikes. Similar is the HM Cota 4RT bike manufactured by the Italian Honda Montesa. It is unique in its well-thought design, style and performance.
The bike stands...
Read more...
-
Can-Am MX6 400: A wonderful crossover bike
2015-03-18 21:45:34
In the year 1980 the Can-Am MX6 400 bike came into existence, and it is still going strong. There is no shortage of popularity for this bike in the market. You would often find bike enthusiasts riding the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Suzuki GZ250 Marauder
- 2001 Suzuki LS 650 P Savage
- 2001 Suzuki SV 650
- 2001 Suzuki SV 650 S
- 2001 Suzuki TL 1000 R
- 2001 Suzuki TL 1000 S
- 2001 Suzuki VL 125 LC Intruder
- 2001 Suzuki VL 1500 LC Intruder
- 2001 Suzuki VL 800 Intruder Volusia
- 2001 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 2001 Suzuki VZ 800 Marauder
- 2001 Suzuki XF 650 Freewind
- 2001 Sym Husky 125
- 2001 Titan Gecko RM
- 2001 Triumph Adventurer
- 2001 Triumph Bonneville
- 2001 Triumph Daytona 955i
- 2001 Triumph Legend TT
- 2001 Triumph Speed Triple
- 2001 Triumph Sprint RS

