2001 Ducati ST2 gallery
2001 Ducati ST2
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 944.00 ccm (57.60 cubic inches) | Power: | 83 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 68.0 mm (3.7 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 209.0 kg (460.8 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,430 mm (56.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2001
- 2001 Honda Jazz 250
- 2001 Honda NSR125R
- 2001 Honda NT650V Deauville
- 2001 Honda NX650 Dominator
- 2001 Honda Reflex NSS250
- 2001 Honda Silver Wing 600
- 2001 Honda ST1100 Pan-European
- 2001 Honda Varadero 125
- 2001 Honda VF750C Shadow
- 2001 Honda VFR800F
- 2001 Honda VT1100C2 Shadow
- 2001 Honda VT125C Shadow
- 2001 Honda VT125C2 Shadow
- 2001 Honda VT600C Shadow
- 2001 Honda VT750C2 Shadow
- 2001 Honda VT750C3 DC Black Widow
- 2001 Honda VTR1000F Firestorm
- 2001 Honda VTR1000SP-1
- 2001 Honda X-Eleven
- 2001 Honda XL1000V Varadero

