2012 Ducati Hypermotard 1100 Evo gallery
2012 Ducati Hypermotard 1100 Evo
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65.78 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 98.0 x 71.5 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 172.0 kg (379.2 pounds) |
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,455 mm (57.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.40 litres (3.28 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Yangtze 750, a giant bike of China Jialing Group
2015-03-27 14:14:45
Chinese media reporting about the appearing of a new brand with a fancy name of Yangtze River Jialing Motor Manufacturing. This brand is a subsidiary company of China Jialing Group, one of China's largest companies in the motorcycle...
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Boss Hoss BHC-3 LS300
- 2012 Boss Hoss BHC-3 LS445
- 2012 Boss Hoss BHC-9 Coupe 445 Trike
- 2012 Boss Hoss BHC-9 Gangsta 445 Trike
- 2012 Current Motor Maxi Scooter
- 2012 Ducati 1199 Panigale
- 2012 Ducati Diavel
- 2012 Ducati Diavel AMG
- 2012 Ducati Diavel Carbon
- 2012 Ducati Diavel Cromo
- 2012 Ducati Hypermotard 1100 Evo SP
- 2012 Ducati Hypermotard 796
- 2012 Ducati Monster 1100 Evo
- 2012 Ducati Monster 696
- 2012 Ducati Monster 796
- 2012 Ducati Multistrada 1200
- 2012 Ducati Multistrada 1200 S Pikes Peak
- 2012 Ducati Multistrada 1200 S Sport
- 2012 Ducati Multistrada 1200 S Touring

