2002 Ducati 900 Sport gallery
2002 Ducati 900 Sport
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (55.16 cubic inches) | Power: | 80 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 68.0 mm (3.6 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 188.0 kg (414.5 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Husaberg FC 470/6
- 2002 Husaberg FC 470 E
- 2002 Husaberg FC 550/4
- 2002 Husaberg FE 400 E
- 2002 Husaberg FE 501 E
- 2002 Husaberg FE 650 E
- 2002 Husaberg FS 400 C
- 2002 Husaberg FS 400 E
- 2002 Husaberg FS 650 C
- 2002 Husaberg FS 650 E
- 2002 Husaberg FX 470 E
- 2002 Husaberg FX 650 E
- 2002 Husqvarna CR 125
- 2002 Husqvarna CR 250
- 2002 Husqvarna Husky Boy
- 2002 Husqvarna Husky Boy J
- 2002 Husqvarna Husky Boy S
- 2002 Husqvarna SM 125 S
- 2002 Husqvarna SM 400 R
- 2002 Husqvarna SM 50

