2002 Suzuki VZ 800 Marauder gallery
2002 Suzuki VZ 800 Marauder
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 805.00 ccm (49.12 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 83.0 x 74.4 mm (3.3 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 207.0 kg (456.4 pounds) |
| Seat height: | 700 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,645 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 67H |
| Rear tyre dimensions: | 150/90-15 M/C 74H |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
- 2002 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2002 Harley-Davidson XL 53C Sportster Custom 53
- 2002 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2002 Harley-Davidson XL1200S Sportster 1200 Sport
- 2002 Harley-Davidson XL883R Sportster
- 2002 Harley-Davidson XLH 883 Sportster 883 Hugger
- 2002 Harley-Davidson XLH Sportster 883
- 2002 Honda @150
- 2002 Honda Ape 50
- 2002 Honda CB125T
- 2002 Honda CB1300 Super Four
- 2002 Honda CB250 Nighthawk
- 2002 Honda CB400 Super Four
- 2002 Honda CB400SS
- 2002 Honda CB500
- 2002 Honda CB500S
- 2002 Honda CB600F Hornet
- 2002 Honda CB600S Hornet-S
- 2002 Honda CB750 Nighthawk

