2002 Honda VTX1800R gallery
2002 Honda VTX1800R
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1795.00 ccm (109.53 cubic inches) | Power: | 107 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 112.0 mm (4.0 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 335.2 kg (739.0 pounds) |
| Seat height: | 693 mm (27.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-R16 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.10 litres (6.37 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 BMW C1 200
- 2002 BMW F650GS
- 2002 BMW F650GS Dakar
- 2002 BMW K1200LT
- 2002 BMW K1200RS
- 2002 BMW R1100S
- 2002 BMW R1150GS
- 2002 BMW R1150R
- 2002 BMW R1150RS
- 2002 BMW R1150RT
- 2002 BMW R1200 Avantgarde C
- 2002 BMW R1200C
- 2002 BMW R1200C Independent
- 2002 BMW R850R
- 2002 BMW R850RT
- 2002 BMW Scarver
- 2002 Buell Blast
- 2002 Buell M2 Cyclone
- 2002 Buell S3T Thunderbolt
- 2002 Buell X1 Lightning

