2011 Honda CB1300 Super Bol dOr gallery
2011 Honda CB1300 Super Bol dOr
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1284.00 ccm (78.35 cubic inches) | Power: | 99,24 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 78.0 x 67.2 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 266.0 kg (586.4 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Color options: | White/red (two variants), all black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 TGB 101S 50
- 2011 TGB Bull 125 RS
- 2011 TGB Bull 50 RS
- 2011 TGB Express 125
- 2011 TGB Express 50
- 2011 TGB Hook 125
- 2011 TGB Hook 50
- 2011 TGB Tapo RS 50
- 2011 TGB X Large 125 EFI
- 2011 TGB X Large 125R
- 2011 TGB X Large 250 EFI
- 2011 TGB X Large 300 EFI
- 2011 Titan Radical Rigid
- 2011 TM racing MX 125
- 2011 TM racing MX 144
- 2011 TM racing MX 250
- 2011 TM racing MX 250 Fi
- 2011 TM racing MX 300
- 2011 TM racing MX 450 Fi
- 2011 TM racing MX 530 F

