2011 Sachs 49er II gallery
2011 Sachs 49er II
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 2,55 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 83.0 kg (183.0 pounds) |
| Seat height: | 710 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,175 mm (46.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.50-10 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, blue, silver |
News
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy►
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Suzuki Boulevard M109R
- 2011 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2011 Suzuki Boulevard M109R2
- 2011 Suzuki Boulevard M50
- 2011 Suzuki Boulevard M50 Special Edition
- 2011 Suzuki Boulevard M90
- 2011 Suzuki Boulevard S40
- 2011 Suzuki Boulevard S50
- 2011 Suzuki Boulevard S83
- 2011 Suzuki Burgman 125
- 2011 Suzuki Burgman 200
- 2011 Suzuki Burgman 400
- 2011 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2011 Suzuki Burgman 650
- 2011 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2011 Suzuki Burgman Fuel Cell
- 2011 Suzuki Crosscage
- 2011 Suzuki Djebel 250 XC
- 2011 Suzuki DR 650 SE
- 2011 Suzuki DR-Z 400 E

