2011 Derbi GP1 50 gallery
2011 Derbi GP1 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.38 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc. radially-mounted two-piston caliper |
| Rear brakes: | Single disc. single piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, silver, red |
News
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Ecosse Titanium Race
- 2011 Ecosse Titanium RR
- 2011 Enfield Bullet 350 UCE
- 2011 Enfield Bullet C5 Military
- 2011 Enfield Bullet Classic 500
- 2011 Enfield Bullet Electra Deluxe
- 2011 Enfield Bullet Electra EFI
- 2011 Enfield Bullet Electra Scrambler
- 2011 Enfield Bullet G5 Classic EFI
- 2011 Enfield Bullet G5 Deluxe EFI
- 2011 Enfield Classic 350
- 2011 Enfield Thunderbird TwinSpark
- 2011 Erik Buell Racing 1125R DSB
- 2011 Erik Buell Racing 1125RR ASB
- 2011 Erik Buell Racing 1190RR
- 2011 Exile Cycles Fat Bloke
- 2011 FGR Midalu 2500
- 2011 Fischer MRX
- 2011 Garelli Flexi 125
- 2011 Garelli Flexi 50

