2009 Triumph Thruxton gallery
2009 Triumph Thruxton
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 865.00 ccm (52.78 cubic inches) | Power: | 68,39 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 68.0 mm (3.5 x 2.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (451.9 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Tornado Red/White Stripe, Jet Black/Gold Stripe |
News
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on►
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Peugeot Satelis 250
- 2009 Peugeot Satelis 500
- 2009 Peugeot Speedfight 2 50
- 2009 Peugeot Sum Up
- 2009 Peugeot TKR
- 2009 Peugeot V-Clic 50
- 2009 Peugeot Vivacity 50
- 2009 Peugeot Vogue S2
- 2009 Rhino Hunter S FLM 001
- 2009 Rhino Hunter S FLM 003
- 2009 Rhino Hunter Softail FLM 004
- 2009 Rhino Hunter Softail FLM 005
- 2009 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2009 Ridley Auto-Glide Classic
- 2009 Ridley Auto-Glide Sport
- 2009 Ridley Auto-Glide Standard
- 2009 Ridley Auto-Glide TT
- 2009 Ridley AutoGlide Limited Edition
- 2009 Roehr 1250sc
- 2009 Rokon Ranger

