2009 Fantic Caballero Motard 200 gallery
2009 Fantic Caballero Motard 200
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 200.00 ccm (12.20 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 880 mm (34.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc. Wave |
| Rear brakes: | Single disc. Wave, flaoting rotor |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White/blue/black |
News
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,►
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Motom Dolcevita 125
- 2009 Motom Gypsy 50
- 2009 Motom Lambretta 125
- 2009 Motom Rambo 152
- 2009 Motom Spasso 50
- 2009 Motom TranCity 125
- 2009 Motom TranCity 250
- 2009 Motorhispania Duna 125 Off Road
- 2009 Motorhispania Duna 125 Supermotard
- 2009 Motorhispania Duna 125 Trail
- 2009 Motorhispania Furia Max
- 2009 Motorhispania Furia Max 50 SM
- 2009 Motorhispania MH7 125 Air Naked
- 2009 Motorhispania MH7 125 Naked
- 2009 Motorhispania RX 125R
- 2009 Motorhispania RX 50R
- 2009 Motorhispania RYZ 49 Off Road
- 2009 Motorhispania RYZ 49 Supermotard
- 2009 Motorhispania RYZ 49 Urbanbike
- 2009 Motorhispania RYZ Pro Racing 49 Off Road

