2009 Kawasaki Eliminator 125 gallery
2009 Kawasaki Eliminator 125
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 55.0 x 52.4 mm (2.2 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 145.0 kg (319.6 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,471 mm (57.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.86 litres (3.40 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Phantom Silver |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Adly Cat 50
- 2009 Adly e-Bike 2nd Generation
- 2009 Adly e-Bike Fun Cruiser
- 2009 Adly Jet 50
- 2009 Adly Noble 125
- 2009 Adly Noble 50
- 2009 Adly RT-100 Road Tracer
- 2009 Adly RT-50 Road Tracer
- 2009 Adly RT-90 Road Tracer
- 2009 Adly Super Sonic 125
- 2009 Adly Thunder 125
- 2009 Adly Thunder 50
- 2009 Aeon AX-50
- 2009 AJS CSR NKT1 125
- 2009 AJS Eco-125
- 2009 AJS Exactly 50
- 2009 AJS Regal-Raptor DD125E-8 Silverhawk
- 2009 AJS Regal Raptor DD50E-2
- 2009 AJS Regal-Raptor Eos-125
- 2009 Alfer VR 2000 Enduro

