2009 Malaguti SpiderMax RS500 gallery
2009 Malaguti SpiderMax RS500
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 493.00 ccm (30.08 cubic inches) | Power: | 40,9 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.0 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 204.0 kg (449.7 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.50 litres (3.83 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver, titanium, dark blue |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
- 2009 Bourget Cobra
- 2009 Bourget Drifter
- 2009 Bourget Fat Daddy Chopper
- 2009 Brudeli 654L
- 2009 BucciMoto BR1-F4 Cross 10-12
- 2009 BucciMoto BR1-F4 Cross 14-12
- 2009 BucciMoto BR1-F4 Motard 12-12
- 2009 Buell 1125CR Cafe Racer
- 2009 Buell 1125R
- 2009 Buell Blast
- 2009 Buell Firebolt XB12R
- 2009 Buell Lightning CityX XB9SX
- 2009 Buell Lightning Long XB12Ss
- 2009 Buell Lightning XB12Scg
- 2009 Buell Ulysses Police XB12XP
- 2009 Buell Ulysses XB12X
- 2009 Buell Ulysses XB12XT
- 2009 Cagiva Mito 125
- 2009 Cagiva Mito SP525

