2009 Malaguti Phantom F12R Liquid Cooled gallery
2009 Malaguti Phantom F12R Liquid Cooled
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Rear tyre dimensions: | 130/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.50 litres (2.51 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Silver, orange |
News
-
Turn Obstacles to Zero with Vintage Malaguti 125 YLC
2015-03-24 01:57:29
Malaguti 125 YLC is built as an enduro bike. Manufactured 1987 in Italy, its popularity has spread amongst off-road enthusiasts since it was first out in the market and works same until now.
As per proven reviews,►
Read more...
-
Cagiva Mito 125: An unrestricted wonder
2015-03-18 21:19:17
Cagiva Mito 125 is an object of desire for both those who love to ride a motorcycle and those who are learning to ride a motorcycle. The handling is wonderful and comes with a slick gearbox, good braking...
Read more...
-
CMC DeLuxe makes your riding really Deluxe!
2015-03-18 23:13:41
The CMC DeLuxe is a scooter vehicle known for its impressive features. The vehicle is easy to ride and brings an amazing feeling while on the way. The popularity has increased a lot since it was produced. The...
Read more...
-
Racing on the IZH Planeta Sport
2015-03-23 15:33:17
The bike with a strong masculine look was first manufactured in the year 1977. This bike has a powerful single-cylinder two-stroke 340 cc engine. This IZH Planeta Sport can attain a power of 26 hp and a top...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Innoscooter Elektroroller Retro-L
-
Innoscooter EM 2000
-
Innoscooter Elektroroller EM 6000 Maxi-Lithium
Other motorcycles in 2009
- 2009 Flyrite Choppers Reach For The Sky
- 2009 Flyrite Choppers Scorcher
- 2009 Garelli Flexi 50
- 2009 Garelli Mosquito 125
- 2009 Garelli Tiesse 125 4T
- 2009 Garelli Tiesse 50 4T
- 2009 Garelli Tiesse 50 S 2T
- 2009 Garelli Tiesse R 50 2T
- 2009 GAS GAS 125 Race
- 2009 GAS GAS EC 125
- 2009 GAS GAS EC 125 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 200
- 2009 GAS GAS EC 200 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 250
- 2009 GAS GAS EC 250 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 300
- 2009 GAS GAS EC 300 Racing
- 2009 GAS GAS EC 300 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 450 FSR
- 2009 GAS GAS EC 515 FSR

