2009 MV Agusta F4 1000 S gallery
2009 MV Agusta F4 1000 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 166 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 76.0 x 55.0 mm (3.0 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,408 mm (55.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.00 litres (5.55 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue/gray |
News
-
MV Agusta Brutale improving efficiency
2015-03-30 15:24:39
The fans of brutal Italian bikes would surely love this MV Agusta Brutale - just look at the brand name!
The MV Agusta Brutale is a naked bike from 2013. The MV Agusta Brutale is valued at $11,998►
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Borile B500CR
- 2009 Borile B500MT
- 2009 Boss Hoss BHC-3 LS2
- 2009 Boss Hoss BHC-3 LS3
- 2009 Boss Hoss BHC-3 LS3 SS
- 2009 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2009 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2009 Boss Hoss BHC-9 LS2 Trike
- 2009 Boss Hoss BHC-9 LS3 Trike
- 2009 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
- 2009 Bourget Cobra
- 2009 Bourget Drifter
- 2009 Bourget Fat Daddy Chopper
- 2009 Brudeli 654L
- 2009 BucciMoto BR1-F4 Cross 10-12
- 2009 BucciMoto BR1-F4 Cross 14-12
- 2009 BucciMoto BR1-F4 Motard 12-12
- 2009 Buell 1125CR Cafe Racer
- 2009 Buell 1125R
- 2009 Buell Blast

