2011 E-Ton E-MO EV3C gallery
2011 E-Ton E-MO EV3C
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | Power: | ||
| Engine type: | Electric | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 52.8 kg (116.4 pounds) |
| Seat height: | 772 mm (30.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,056 mm (41.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.25-14 |
| Rear tyre dimensions: | 2.25-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Green, White, Black,Orange |
News
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from►
Read more...
-
Round&round with Aspes Elios
2015-03-18 17:02:50
Aspes Elios is an all round bike built with an electric engine. The engine produces a maximum peak output power of 0.34 HP. Its dry weight is at 25 kg and has a 7-speed gear box; therefore, it...
Read more...
-
Benelli TnT 1130 - a Funky Stylish Boy
2015-03-18 17:33:29
One of the striking features of the bike by DSK, Benelli TnT 1130 is its design and look. For those bike enthusiasts who are looking for the one of the best combination of performance and design, then this...
Read more...
-
Laverda 1000 Jota still holding the world popularity
2015-03-23 22:05:12
It was the year 1982 when the Laverda 1000 Jota came in the market and since that time it has been a popular one in the global bike market. It has gained a sky-rocketed popularity over the years...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Triumph Sprint GT
- 2011 Triumph Sprint ST
- 2011 Triumph Street Triple
- 2011 Triumph Street Triple R
- 2011 Triumph Thruxton
- 2011 Triumph Thruxton SE
- 2011 Triumph Thunderbird
- 2011 Triumph Thunderbird SE
- 2011 Triumph Thunderbird Storm
- 2011 Triumph Tiger 1050
- 2011 Triumph Tiger 1050 SE
- 2011 Triumph Tiger 800
- 2011 Triumph Tiger 800 XC
- 2011 TVS Apache 150
- 2011 TVS Apache RTR 160
- 2011 TVS Flame DS 125
- 2011 TVS Jive
- 2011 TVS Max 100
- 2011 TVS Metro 100
- 2011 TVS Neo X3i

