2010 E-Ton Matrix 50 gallery
2010 E-Ton Matrix 50
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.30 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.2 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 6.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 100.5 kg (221.6 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,355 mm (53.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Titanium, Red, Blue |
News
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from►
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
-
Simson S51 B1-4 still remaining a legend
2015-03-31 01:44:08
The Simson company appeared in 1854 thanks to two brothers, the Simsons. Since 1953 it started manufacturing of a great Simson motorcycles AVO-425 with a four-stroke 250 CC engine and a propeller driven wheel. And since the beginning...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 CH Racing WXE 50 Racing
- 2010 Chang-Jiang 750 M1
- 2010 Chang-Jiang Dong Tian 750
- 2010 Cheetah Trike Chopper
- 2010 Cobra CX50 JR
- 2010 Cobra CX50 SR The King
- 2010 Cobra CX65
- 2010 Confederate F131 Hellcat Combat
- 2010 Confederate P120 Fighter Combat
- 2010 Confederate Wraith
- 2010 Cosmos Muscle Bikes 2RWF V8
- 2010 Cosmos Muscle Bikes 4RWF V8
- 2010 CPI GTR 50
- 2010 CPI Oliver City
- 2010 CPI Oliver Sport
- 2010 CR&S DUU
- 2010 CR&S VUN Depowered Road
- 2010 CR&S VUN Standard Road
- 2010 CR&S VUN Standard Track PPP
- 2010 CR&S VUN Track Evoluzion

