2010 Peugeot Vivacity 4T gallery
2010 Peugeot Vivacity 4T
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3.02 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.0 kg (216.1 pounds) |
| Seat height: | 786 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,337 mm (52.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Rear tyre dimensions: | 120/70-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.75 litres (2.31 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white, blue, red |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Softail Breakout Special Edition
-
Harley-Davidson XL 883L Police
-
Harley-Davidson Ultra Limited
Other motorcycles in 2010
- 2010 Big Bear Choppers Sled 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Sled 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 EFI
- 2010 Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Sled ProStreet 114 X-Wedge EFI
- 2010 Big Bear Choppers Venom 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Venom 100 Smooth EFI
- 2010 Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Smooth Carb
- 2010 Big Bear Choppers Venom ProStreet 100 Smooth EFI
- 2010 Big Dog Bulldog
- 2010 Big Dog Coyote
- 2010 Big Dog K-9
- 2010 Big Dog Mastiff
- 2010 Big Dog Pitbull
- 2010 Big Dog Ridgeback
- 2010 Big Dog Wolf
- 2010 Bimota DB5R
- 2010 Bimota DB5S
- 2010 Bimota DB6 Delirio
- 2010 Bimota DB6R

