2012 Victory Cross Roads Classic LE gallery
2012 Victory Cross Roads Classic LE
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1737.14 ccm (106.00 cubic inches) | Power: | 97 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 350.2 kg (772.0 pounds) |
| Seat height: | 667 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,669 mm (65.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-B18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc. ABS, floating rotor with 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. ABS, floating rotor with 2-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black with Classic Graphics |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2012
- 2012 Aprilia Scarabeo 50 Street Net
- 2012 Aprilia Scarabeo 500
- 2012 Aprilia Shiver 750
- 2012 Aprilia Shiver 750 ABS
- 2012 Aprilia Shiver 750 GT
- 2012 Aprilia Shiver 750 GT ABS
- 2012 Aprilia SportCity Cube 125
- 2012 Aprilia SportCity Cube 300
- 2012 Aprilia SportCity One 125 4t
- 2012 Aprilia SportCity One 50 4t
- 2012 Aprilia SportCity One 50 Street
- 2012 Aprilia SR 50 R
- 2012 Aprilia SR 50 R Factory
- 2012 Aprilia SR 50 R Replica SBK
- 2012 Aprilia SR 50 R Street
- 2012 Aprilia SR Max 125
- 2012 Aprilia SR Max 300
- 2012 Aprilia SX 125
- 2012 Aprilia SX 50
- 2012 Aprilia SXV 4.5

