2009 Victory Kingpin gallery
2009 Victory Kingpin
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 102.0 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 301.0 kg (663.6 pounds) |
| Seat height: | 673 mm (26.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,666 mm (65.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-B18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-B18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Solid Black, Solid Blue Ice, Solid Super Graphite. 2 tone Blue Ice/Pearl White w/Carbon stripe. 2 tone Midnight Cherry/Pearl White with Carbon stripe. |
News
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement►
Read more...
-
The Versatile Hesketh HZE Vectrix Motorbike
2015-03-21 17:09:41
This is an electric scooter which turns passion into technical excellence. This scooter has a very light weight body as the frame is made up of light-weighing aircraft-aluminium space. This machine claims to be a no emission machine....
Read more...
-
Adiva AD 125, trendy&sleek
2015-03-18 15:12:14
The Japanese Adiva AD 125 has been a very popular scooter for fans of motorcycles and scooters. The Adiva AD 125 models have been manufactured for quite a few years and are still currently in production. Many of...
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Malaguti Spidermax GT 500
- 2009 Malaguti SpiderMax RS500
- 2009 Malaguti X3M 125 Enduro
- 2009 Malaguti X3M 125 Motard
- 2009 Malaguti XSM 50 Supermotard
- 2009 Malaguti XTM 50 Enduro
- 2009 MBK Booster 12 inch
- 2009 MBK Booster 12 inch Naked
- 2009 MBK Booster 50
- 2009 MBK Booster Naked
- 2009 MBK Booster X
- 2009 MBK Cityliner 125
- 2009 MBK Flame X 125
- 2009 MBK Flipper
- 2009 MBK MachG Air Cooled
- 2009 MBK MachG Liquid Cooled
- 2009 MBK Nitro
- 2009 MBK Nitro Naked
- 2009 MBK Ovetto
- 2009 MBK Ovetto 4

