2009 Jawa-CZ 125 Dandy gallery
2009 Jawa-CZ 125 Dandy
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,6 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.75-17 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 KTM 450 SMR
- 2009 KTM 450 SX-F
- 2009 KTM 50 SX
- 2009 KTM 50 SX Junior
- 2009 KTM 505 XC-F
- 2009 KTM 530 EXC
- 2009 KTM 530 EXC SixDays
- 2009 KTM 65 SX
- 2009 KTM 690 Duke
- 2009 KTM 690 Enduro
- 2009 KTM 690 Enduro R
- 2009 KTM 690 Rally Replica
- 2009 KTM 690 SMC
- 2009 KTM 690 Supermoto
- 2009 KTM 690 Supermoto R
- 2009 KTM 85 SX 17/14
- 2009 KTM 85 SX 19/16
- 2009 KTM 990 Adventure
- 2009 KTM 990 Adventure R
- 2009 KTM 990 Super Duke

