2009 Honda CRF150R gallery
2009 Honda CRF150R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | 22,26 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 66.0 x 43.7 mm (2.6 x 1.7 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 75.0 kg (165.3 pounds) |
| Seat height: | 832 mm (32.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,260 mm (49.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/100-17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.30 litres (1.14 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Garelli Mosquito 125
- 2009 Garelli Tiesse 125 4T
- 2009 Garelli Tiesse 50 4T
- 2009 Garelli Tiesse 50 S 2T
- 2009 Garelli Tiesse R 50 2T
- 2009 GAS GAS 125 Race
- 2009 GAS GAS EC 125
- 2009 GAS GAS EC 125 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 200
- 2009 GAS GAS EC 200 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 250
- 2009 GAS GAS EC 250 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 300
- 2009 GAS GAS EC 300 Racing
- 2009 GAS GAS EC 300 Six-Days
- 2009 GAS GAS EC 450 FSR
- 2009 GAS GAS EC 515 FSR
- 2009 GAS GAS Halley 125
- 2009 GAS GAS Halley 450
- 2009 GAS GAS MC 250 Cross

