2009 Kawasaki KLX450R gallery
2009 Kawasaki KLX450R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27.40 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 96.0 x 62.1 mm (3.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 450.0 kg (992.1 pounds) |
| Seat height: | 940 mm (37.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Lime Green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
American Eagle Raptor beats the limits
2015-03-18 16:23:25
One of the most frenzied motorcycles on the market is the American Eagle Raptor. It has been featured on many different motorcycle television shows and is very popular among collectors and riders alike.
The American Eagle Raptor...
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLSTSC Softail Springer Classic
-
Harley-Davidson VRSCSE Screamin Eagle V-Rod
-
Harley-Davidson FLHXI Street Glide
Other motorcycles in 2009
- 2009 Kawasaki Versys
- 2009 Kawasaki VN1700 Classic
- 2009 Kawasaki VN1700 Classic Tourer
- 2009 Kawasaki VN1700 Voyager
- 2009 Kawasaki VN2000 Classic
- 2009 Kawasaki VN900 Classic
- 2009 Kawasaki VN900 Custom
- 2009 Kawasaki Vulcan 1500 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Mean Streak
- 2009 Kawasaki Vulcan 1600 Nomad
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Classic LT
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2009 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2009 Kawasaki Vulcan 2000
- 2009 Kawasaki Vulcan 2000 Classic
- 2009 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2009 Kawasaki Vulcan 500 LTD
- 2009 Kawasaki Vulcan 900 Classic

