2009 Harley-Davidson FXSTB Softail Night Train gallery
2009 Harley-Davidson FXSTB Softail Night Train
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1584.00 ccm (96.66 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.1 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 303.0 kg (668.0 pounds) |
| Seat height: | 640 mm (25.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,700 mm (66.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.90 litres (4.99 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Black Pearl, Black Denim, Red Hot Sunglo |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
-
One of the most popular classic bikes of the world, Dnepr MT 10 (with sidecar)
2015-03-25 21:31:20
Made by the Dnepr Company, the Dnepr MT 10 was made in the late 1990’s and is still considered one of the classic bikes of today.
The Dnepr MT 10 has become very popular among riders and...
Read more...
-
This military-painted Dirico Flyer beats all the standards!
2015-03-25 21:07:13
There are quite a few fans of the Dirico Flyer. From famous celebrities and rock stars, this bike is still one of the most popular on the market today. The bike is still being produced and is popular...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Derbi GPR 50 Racing Replica Di Meglio
- 2009 Derbi Mulhacen 125
- 2009 Derbi Mulhacen 659
- 2009 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2009 Derbi Mulhacen Cafe 659
- 2009 Derbi Mulhacen Cafe 659 Angel Nieto LE
- 2009 Derbi Rambla 125
- 2009 Derbi Rambla 250
- 2009 Derbi Senda Baja 125 R
- 2009 Derbi Senda Baja 125 SM
- 2009 Derbi Senda DRD 125 4T 4V
- 2009 Derbi Senda DRD Evo 50 SM
- 2009 Derbi Senda DRD Evo 50 SM Limited
- 2009 Derbi Senda DRD Pro 50 R
- 2009 Derbi Senda DRD Pro 50 SM
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 R
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 SM
- 2009 Derbi Senda DRD Racing 50 SM LE
- 2009 Derbi Senda X-Race 50 R
- 2009 Derbi Senda X-Race 50 SM

