2009 Derbi Rambla 250 gallery
2009 Derbi Rambla 250
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 244.30 ccm (14.91 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 146.0 kg (321.9 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, black, white |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
-
GreenTrans Ema98, an elegant and ergonomical vehicle
2015-03-27 23:28:35
The GreenTrans Ema98 is an electric scooter that is sleek and trendy. It is very popular all over the world because it is incredibly eco-friendly. It’s sleek and elegant frame has a DC, brushless motor and a 1-speed...
Read more...
-
Check out this mini GRC Moto Midimoto RR.04
2015-03-27 23:23:00
It seems incredible, but it exists! Moreover, this Midimoto RR is quite a realistic thing!
The GRC Moto Midimoto RR.04v was first produced and manufactured in 2011 and still is on the market today. It is a...
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Dafier DFE 110-3C
- 2009 Dafier DFE 125-7
- 2009 Dafier DFE 125 T-10A
- 2009 Dafier DFE 250-A
- 2009 Dafier DFE 50 QT-9
- 2009 DB Motors Pirat Air
- 2009 DB Motors Pirat LC
- 2009 DB Motors Super Sport
- 2009 DB Motors ZZ
- 2009 Derbi Atlantis 50 2T Bullet
- 2009 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2009 Derbi Atlantis City 50 4T
- 2009 Derbi Boulevard 125 4T
- 2009 Derbi Boulevard 50 2T
- 2009 Derbi Cross City 125
- 2009 Derbi DH 2.0
- 2009 Derbi Dirt Boy 50
- 2009 Derbi Dirt Kid 50
- 2009 Derbi GP1 125 Racing
- 2009 Derbi GP1 250 Racing

