2009 Derbi Dirt Kid 50 gallery
2009 Derbi Dirt Kid 50
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.8 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | 1-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 47.0 kg (103.6 pounds) |
| Seat height: | 685 mm (27.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 995 mm (39.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-12 |
| Rear tyre dimensions: | 2.75-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.30 litres (0.61 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red |
News
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
-
TM Racing C1 Bambino: when the size doesn’t matter
2015-03-31 03:09:12
TM Racing C1 Bambino is a small motorcycle with a length of about one meter and an engine of 49 CC. But in spite of such a small size, it can reach a good speed, having a capacity...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Honda CRF230M
- 2009 Honda CRF250F
- 2009 Honda CRF250R
- 2009 Honda CRF250X
- 2009 Honda CRF450F
- 2009 Honda CRF450R
- 2009 Honda CRF450X
- 2009 Honda CRF50F
- 2009 Honda CRF70F
- 2009 Honda CRF80F
- 2009 Honda DN-01
- 2009 Honda Forza EX
- 2009 Honda Forza X
- 2009 Honda FourTrax Foreman 4x4
- 2009 Honda FourTrax Foreman Rubicon
- 2009 Honda FourTrax Rancher
- 2009 Honda FourTrax Rancher 4x4
- 2009 Honda FourTrax Recon
- 2009 Honda FourTrax Rincon GPScape
- 2009 Honda Gold Wing Airbag

