2009 Derbi Senda Baja 125 R gallery
2009 Derbi Senda Baja 125 R
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 118.0 kg (260.1 pounds) |
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,452 mm (57.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, black |
News
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
-
Travertson V-REX: a fantastic vehicle on the road
2015-03-31 03:20:02
Being similar to the alien from fiction movies, the amazing Travertson V-REX is all you need if you like to get a lot of attention.
Initially, the V-REX was created by mechanic-futurist Tim Cameron only in three...
Read more...
-
The classic will never be forgotten - Tomos 15 SLC
2015-03-31 03:15:12
Everyday motorcycles are very practical in use. Classic bikes have a simple construction, and, therefore, their using doesn't cause any difficulties.
Modern classic motorcycles type increasingly become like their sports counterparts. So if you want to watch...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Malaguti F10 WAP
- 2009 Malaguti Grizzly RCX 10
- 2009 Malaguti Grizzly RCX 12
- 2009 Malaguti Madison 3 125
- 2009 Malaguti Madison 3 250 i.e.
- 2009 Malaguti Password 250
- 2009 Malaguti Phantom F12R Air Cooled
- 2009 Malaguti Phantom F12R Ducati Replica SBK-GP
- 2009 Malaguti Phantom F12R Liquid Cooled
- 2009 Malaguti Phantom F12R Tribal
- 2009 Malaguti Spidermax GT 500
- 2009 Malaguti SpiderMax RS500
- 2009 Malaguti X3M 125 Enduro
- 2009 Malaguti X3M 125 Motard
- 2009 Malaguti XSM 50 Supermotard
- 2009 Malaguti XTM 50 Enduro
- 2009 MBK Booster 12 inch
- 2009 MBK Booster 12 inch Naked
- 2009 MBK Booster 50
- 2009 MBK Booster Naked

