2009 Derbi Rambla 125 gallery
2009 Derbi Rambla 125
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.6 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 12.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 144.0 kg (317.5 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,360 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.50 litres (1.98 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white |
News
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
-
Sachs SR 125: better than just a bike
2015-03-31 00:50:14
Even if you're a balanced and brooked no fuss person who used to ride slowly, this Sachs SR 125 bike will make you change your usual style. At the moment when you take the wheel of this "crazy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Yamaha Midnight Warrior
- 2009 Yamaha MT-01
- 2009 Yamaha MT-03
- 2009 Yamaha Neos
- 2009 Yamaha Neos 4S
- 2009 Yamaha PW50
- 2009 Yamaha PW80
- 2009 Yamaha Raider
- 2009 Yamaha Raider S
- 2009 Yamaha Road Star
- 2009 Yamaha Road Star S
- 2009 Yamaha Road Star Silverado
- 2009 Yamaha Road Star Silverado S
- 2009 Yamaha Roadliner Midnight
- 2009 Yamaha Roadliner S
- 2009 Yamaha Royal Star Tour Deluxe
- 2009 Yamaha Royal Star Venture
- 2009 Yamaha Slider Naked
- 2009 Yamaha Stratoliner
- 2009 Yamaha Stratoliner S

