2009 Derbi GP1 50 Open gallery
2009 Derbi GP1 50 Open
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.38 ccm (3.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.0 x 39.3 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-13 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.00 litres (2.91 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/yellow/green/red |
News
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
-
Huge credits to the Dayun AX100 makers!
2015-03-24 19:03:41
The Dayun AX100 is one of the most popular bikes for sports and dirt track riding on the market.
These bikes are made by Chinese manufacturers DaYun and DaYang and have been on the market since the late...
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2009 Boss Hoss BHC-3 ZZ4 SS
- 2009 Boss Hoss BHC-9 LS2 Trike
- 2009 Boss Hoss BHC-9 LS3 Trike
- 2009 Boss Hoss BHC-9 ZZ4 Trike
- 2009 Bourget Cobra
- 2009 Bourget Drifter
- 2009 Bourget Fat Daddy Chopper
- 2009 Brudeli 654L
- 2009 BucciMoto BR1-F4 Cross 10-12
- 2009 BucciMoto BR1-F4 Cross 14-12
- 2009 BucciMoto BR1-F4 Motard 12-12
- 2009 Buell 1125CR Cafe Racer
- 2009 Buell 1125R
- 2009 Buell Blast
- 2009 Buell Firebolt XB12R
- 2009 Buell Lightning CityX XB9SX
- 2009 Buell Lightning Long XB12Ss
- 2009 Buell Lightning XB12Scg
- 2009 Buell Ulysses Police XB12XP

