2009 Kawasaki Ninja 250R gallery
2009 Kawasaki Ninja 250R
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 62.0 x 41.2 mm (2.4 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 169.6 kg (374.0 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,400 mm (55.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Metallic Diablo Black, Sunbeam Red, Candy Thunder Blue, Special Edition Lime Green / Metallic Diablo Black |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson 1340 Electra Glide Road King
-
Harley-Davidson Sportster 1200 Custom
-
Harley-Davidson Dyna Convertible
Other motorcycles in 2009
- 2009 KTM 450 EXC
- 2009 KTM 450 EXC Six Days
- 2009 KTM 450 SMR
- 2009 KTM 450 SX-F
- 2009 KTM 50 SX
- 2009 KTM 50 SX Junior
- 2009 KTM 505 XC-F
- 2009 KTM 530 EXC
- 2009 KTM 530 EXC SixDays
- 2009 KTM 65 SX
- 2009 KTM 690 Duke
- 2009 KTM 690 Enduro
- 2009 KTM 690 Enduro R
- 2009 KTM 690 Rally Replica
- 2009 KTM 690 SMC
- 2009 KTM 690 Supermoto
- 2009 KTM 690 Supermoto R
- 2009 KTM 85 SX 17/14
- 2009 KTM 85 SX 19/16
- 2009 KTM 990 Adventure

