2009 Aprilia Tuono 1000 R Factory gallery
2009 Aprilia Tuono 1000 R Factory
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 997.60 ccm (60.87 cubic inches) | Power: | 136,78 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 97.0 x 67.5 mm (3.8 x 2.7 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end►
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki GSX650F
- 2009 Suzuki GZ250
- 2009 Suzuki Intruder 125
- 2009 Suzuki Intruder C1800RT
- 2009 Suzuki Intruder C800
- 2009 Suzuki Intruder M1800R
- 2009 Suzuki Intruder M1800R2
- 2009 Suzuki Intruder M800
- 2009 Suzuki Intruder M800Z
- 2009 Suzuki Maruder 125
- 2009 Suzuki RM 85
- 2009 Suzuki RM-Z250
- 2009 Suzuki RMZ 450
- 2009 Suzuki SFV650 Gladius
- 2009 Suzuki Sixteen 125
- 2009 Suzuki SV 650
- 2009 Suzuki SV 650 SF
- 2009 Suzuki SV 650 SF ABS
- 2009 Suzuki SV 650 Sport
- 2009 Suzuki TU250

