2009 Aprilia Shiver 750 ABS gallery
2009 Aprilia Shiver 750 ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.90 ccm (45.76 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 56.4 mm (3.6 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 181.0 kg (399.0 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Color options: | Code Orange |
News
-
Aprilia RS 125 becomes even better
2015-03-18 16:59:11
The Aprilia RS 125 has been used in the Grand Prix for the long time now. It was initially introduced in 1992 and has been improved since. Created by top company Aprilia, it has been developed with high-end►
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Voxan Black Magic
- 2009 Voxan Charade Racing
- 2009 Voxan Scrambler Voyager
- 2009 Voxan Street Scrambler
- 2009 Voxan V 1000 Noveau Roadster
- 2009 Voxan V1000 Cafe Racer
- 2009 Vyrus 984 C3 V2
- 2009 Vyrus 985 C3 V4
- 2009 Wakan 100 Roadster
- 2009 Wakan Track Racer
- 2009 WRM 450 MX1 Cross
- 2009 Yamaha Aerox R
- 2009 Yamaha Black X-Max 125
- 2009 Yamaha Black X-Max 250
- 2009 Yamaha BWs
- 2009 Yamaha BWs 12 inch
- 2009 Yamaha BWs Naked
- 2009 Yamaha BWs NG
- 2009 Yamaha C3
- 2009 Yamaha Cygnus X

