2009 Moto Guzzi MGS-01 Corsa gallery
2009 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1225.00 ccm (74.75 cubic inches) | Power: | 128 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 78.0 mm (3.9 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 11.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 192.0 kg (423.3 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/67-17 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs, 4 pads radial caliper |
| Rear brakes: | Double disc. Double piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLHTC 1340 Electra Glide Classic (reduced effect)
-
Harley-Davidson FXRS 1340 SP Low Rider Special Edition (reduced effect)
-
Harley-Davidson XLH Sportster 883 Evolution De Luxe
Other motorcycles in 2009
- 2009 Suzuki Boulevard S50
- 2009 Suzuki Boulevard S83
- 2009 Suzuki Burgman 125
- 2009 Suzuki Burgman 200
- 2009 Suzuki Burgman 400
- 2009 Suzuki Burgman 400 ABS
- 2009 Suzuki Burgman 650
- 2009 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2009 Suzuki Burgman 650AZ
- 2009 Suzuki DR 125 SM
- 2009 Suzuki DR 650 SE
- 2009 Suzuki DR-Z 400 S
- 2009 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2009 Suzuki DR-Z125
- 2009 Suzuki DR-Z125L
- 2009 Suzuki DR-Z70
- 2009 Suzuki DR200SE
- 2009 Suzuki GS 500
- 2009 Suzuki GS 500F
- 2009 Suzuki GSF1250S Bandit

