2009 Saxon Villain gallery
2009 Saxon Villain
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.00 ccm (95.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 119.4 mm (3.7 x 4.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 295.7 kg (652.0 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,070 mm (81.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 260/55-18 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Custom paint |
News
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is►
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Moto Guzzi 1200 Sport
- 2009 Moto Guzzi 1200 Sport ABS
- 2009 Moto Guzzi Bellagio
- 2009 Moto Guzzi Breva 1100
- 2009 Moto Guzzi Breva 1100 ABS
- 2009 Moto Guzzi Breva 1200 Sport
- 2009 Moto Guzzi Breva 750
- 2009 Moto Guzzi Breva 850
- 2009 Moto Guzzi California Classic
- 2009 Moto Guzzi California Vintage
- 2009 Moto Guzzi Griso 1100
- 2009 Moto Guzzi Griso 850
- 2009 Moto Guzzi Griso 8V
- 2009 Moto Guzzi Griso 8V Special Edition
- 2009 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2009 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2009 Moto Guzzi Norge 1200 GTL
- 2009 Moto Guzzi Norge 1200 T
- 2009 Moto Guzzi Norge 1200 TL
- 2009 Moto Guzzi Norge 850

