2009 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT gallery
2009 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (55.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.0 x 74.2 mm (3.5 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 298.1 kg (657.1 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Color options: | Metallic Diablo Black/Candy Imperial Blue, Candy Diamond Red/ etallic Titanium, Metallic Titanium/Pearl Crystal White |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2009
- 2009 Motom Spasso 50
- 2009 Motom TranCity 125
- 2009 Motom TranCity 250
- 2009 Motorhispania Duna 125 Off Road
- 2009 Motorhispania Duna 125 Supermotard
- 2009 Motorhispania Duna 125 Trail
- 2009 Motorhispania Furia Max
- 2009 Motorhispania Furia Max 50 SM
- 2009 Motorhispania MH7 125 Air Naked
- 2009 Motorhispania MH7 125 Naked
- 2009 Motorhispania RX 125R
- 2009 Motorhispania RX 50R
- 2009 Motorhispania RYZ 49 Off Road
- 2009 Motorhispania RYZ 49 Supermotard
- 2009 Motorhispania RYZ 49 Urbanbike
- 2009 Motorhispania RYZ Pro Racing 49 Off Road
- 2009 Motorhispania RYZ Pro Racing 49 Supermotard
- 2009 Motorhispania RYZ Pro Racing 49 Urbanbike
- 2009 MV Agusta Brutale 1078RR
- 2009 MV Agusta Brutale 750 America

