2008 Yamaha TT-R 230 gallery
2008 Yamaha TT-R 230
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 223.00 ccm (13.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 70.0 x 58.0 mm (2.8 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 107.0 kg (236.0 pounds) |
| Seat height: | 869 mm (34.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,384 mm (54.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
| Color options: | Blue/white |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Feel the Spirit of Sport with Zest Balanco 125 Sport Spirit
2015-03-27 16:05:01
Zest Balanco 125 Sport Spirit belongs to the category of powerful sports bikes. This is quite a dangerous vehicle, especially when a rider has any experience in it.
This machine is also stuffed with all kinds of...
Read more...
-
Zero Engineering Type 5 Evo: exclusive custom style
2015-03-27 15:44:33
Zero Engineering has established itself as one of the best companies engaged in the manufacture of exclusive custom bikes. The company built its reputation on old school aesthetic traditions and impeccable quality of materials and work, and to...
Read more...
-
The choice of the future: YObykes Electron ER
2015-03-27 15:24:05
The future will come with electric vehicles, but what to choose: an electric bicycle or electric scooter? YObykes Electron ER is the answer!
In recent years, almost all countries of the world began an electric hype, and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha Vino Classic
- 2008 Yamaha Vity 125
- 2008 Yamaha Warrior
- 2008 Yamaha Why
- 2008 Yamaha WR250F
- 2008 Yamaha WR250R
- 2008 Yamaha WR250X
- 2008 Yamaha WR450 F
- 2008 Yamaha X-City 125
- 2008 Yamaha X-City 250
- 2008 Yamaha X-Max 125
- 2008 Yamaha X-Max 250
- 2008 Yamaha XJR 1300
- 2008 Yamaha XT 125 R
- 2008 Yamaha XT 125 X
- 2008 Yamaha XT 250
- 2008 Yamaha XT 660 R
- 2008 Yamaha XT 660 X
- 2008 Yamaha XT 660Z Tenere
- 2008 Yamaha XV1900A Midnight Star

